DĚKUJEME ZA VAŠE HLASY !!!

program

Vážení občané, naše volební koalice se domnívá, že volební program mají tvořit občané a ne stranické sekretariáty. Proto jsme otevřeli diskuzi pro všechny, kteří chtěli být spolutvůrci programu.

Děkujeme za Vaše připomínky.

 

I. VEŘEJNÁ SPRÁVA

1. Zjednodušení veřejné správy (internetizace), otevřenost rozhodování na všech úrovních.
Podporujeme politiku elektronické veřejné správy (e-governmentu) jako nástroje pro usnadnění komunikace občana s úřady a zvýšení efektivity veřejné správy. Občan tak může omezit osobní komunikaci s úřady a starat se o své záležitosti z domova, ze zaměstnání nebo z internetových kiosků. Osobní návštěva úřadu bude nezbytná pouze v komplikovaných případech. Tím omezíme byrokracii a současně zvýšíme výkonnost veřejné správy.
Prosazujeme, aby úřady vzájemně komunikovaly prostřednictvím vzdáleného přístupu a obstaraly tak potřebné podklady pro občany. Zpřístupníme veškeré veřejné legislativní/správní dokumenty v elektronické formě a zajistíme dostupnost registrových a rejstříkových informací v elektronické formě, čímž také pomůžeme k větší průhlednosti.

Občan, který není schopen či ochoten komunikovat s úřady elektronicky, si ovšem bude moci i nadále vyřídit své záležitosti tradičním způsobem.

Nechceme však aby si byl občan k návštěvě úřadu nucen brát dovolenou, z tohoto důvodu budeme prosazovat –alespoň jeden den v týdnu – prodlouženou pracovní dobu.

Internetovou formou zjednodušíme a přiblížíme část agendy Krajského úřadu veřejnosti a to zejména v souladu se zákonem o elektronickém podpisu

Význam krajů poroste a vztah občanů k nim se bude postupně měnit. Kraj k tomu musí a i politici přispět propagací regionu navenek, účinnou komunikací a zapojením obyvatel do rozhodování o důležitých krocích

2. Otevřeme dveře krajského úřadu, zavedeme průhledné rozhodování na všech úrovních, zjednodušíme přístup veřejnosti k informacím.
Vyzveme špičkové profesionály v příslušných oborech v našem kraji, aby nabídli své služby jako konzultanti, dobrovolní členové odborných komisí a výborů, oponenti projektů apod.

Využijeme tvořivé schopnosti studentů a učitelů univerzity. Univerzita Palackého v Olomouci má myšlenkový potenciál, který chceme zapojit do dění v kraji.

Otevřené dveře kanceláří a úřadů provázené otevřeností a průhledností a zjednodušením rozhodovacích procesů ve veřejné správě ztížíme korupční chování.

Prosazujeme on-line přenosy z jednání nejen zastupitelstva, ale i rady kraje!!!

3. Při rozhodování o veřejných zakázkách budeme usilovat o systém rotace členů výběrových komisí.
Tito členové budou voleni ze schválených seznamů zástupců zastupitelstva kraje, odborné veřejnosti. Tak bude maximálně ztíženo vytváření klientských vazeb.

 

II. PODNIKÁNÍ, DANĚ A EKONOMIKA, CESTOVNÍ RUCH

1. Usnadnění přístupu k finančním zdrojům malým a středním podnikatelům, pomoc začínajícím podnikatelům. Pomoc menším podnikatelům a živnostníkům při pronikání na zahraniční trhy
Budeme prezentovat nejen kraj jako celek, ale i jednotlivé podnikatele na výstavách a veletrzích v zahraničí, včetně zajištění informačního servisu. Regionální agentura pomůže v nalezení zahraničního partnera, informací o zahraničních trzích, normách, sazbách a dalších faktorech. Budeme iniciovat založení regionálních fondů k usnadnění činnosti malým a středním podnikatelům a pomáhat jim v obtížných situacích.

2. Podpora podnikatelských aktivit domácích firem
Zasadíme se o to, aby se výběrových řízení vyhlašovaných krajem účastnilo co nejvíce krajských firem.

3. Rozvoj spolupráce
Podpoříme spolupráci škol, zejména pak UPOL, s podnikatelským prostředím. Zaměříme se na začlenění Podnikání jako předmětu do osnov středního školství. 

4. Zastoupení Olomouckého kraje v Bruselu
Po vstupu do Evropské unie se nejen zvýšila konkurence, ale vzrostly také šance českých firem vstoupit na zahraniční trhy. Brusel, jako administrativní centrum unie poskytuje možnosti jednotlivým firmám ucházet se o zakázky. Chceme tuto možnost našim firmám z kraje zajistit podporou rozvoje vybudování krajského zastoupení v Bruselu.

5. Chceme využívat zákonodárné iniciativy krajského zastupitelstva
Chceme předkládat poslanecké sněmovně návrhy zákonů či jejich změny, které budou sledovat prospěch krajů a jejich obyvatel.
Budeme podporovat zásadní reformy daňového systému s cílem prosadit takové rozpočtové určení výnosů daní, které zajistí, že převážná část daní bude ponechána tam, kde byly příjmy vytvořeny. To povede k posílení samostatnosti Olomouckého kraje. 

6. Podpora rozhodujících center cestovního ruchu v kraji
Turistický potenciál našeho kraje není dostatečně využitý. Město Olomouc a jemu podobná místa, patří se svou dlouholetou historií mezi významná kulturní centra České republiky. Na návštěvnosti to však není příliš znát. Kultura a tradice je cennou devizou, kterou náš kraj může nabídnout, ale dosud není doceněným přínosem ekonomickým. Je proto nezbytné vytvořit kvalitní podmínky těm, kteří zajišťují služby turistům.

Chceme podpořit projekty s mezinárodním partnerstvím, které je potřeba plánovat s předstihem i mnoho let. Budeme prosazovat vytvoření strategie společných regionálních turistických projektů, zajištění dostatečných a hlavně kvalitních ubytovacích kapacit, výstavbu Eurocampů, trvalost lidových tradic a zvyklostí na venkově. 

7. Propagace regionu v zahraničí
Po vstupu ČR do EU jsou našim obcím k dispozici programy EU, které iniciují mezinárodní spolupráci a rozvoj v kulturních, společenských i vzdělávacích oblastech. Budeme se snažit využít Iniciativy Společenství programu Interreg a programu EU Town Twinning, které slouží právě k rozvoji mezinárodní spolupráce, a se kterými mají některé obce Olomouckého kraje již své zkušenosti.

 

III. REGIONÁLNÍ ROZVOJ

1. Podpora rozvoje mikroregionů, podpora rozvoje venkova
Jednu z důležitých součástí Olomouckého kraje tvoří malé obce a venkov, a proto nesmíme v rámci rozvoje kraje zapomínat právě na tyto části regionu. Byl vytvořen systém mikroregionů, který však ještě dostatečně nevstoupil do povědomí občanů.
Budeme usilovat o finanční příspěvky regionům na propagaci a vytvoření studie rozvoje mikroregionů, které jsou základním předpokladem pro získání finančních prostředků ze Strukturálních fondů Evropské unie.

2. Podpora ekologického zemědělství a tvorby krajiny
Budeme podporovat rozvoj ekologického zemědělství, výrobu zdravotně nezávadných potravin živočišného a rostlinného původu s využitím ekologických technologií, které budou přispívat k ochraně přírody a optimální tvorbě krajiny našeho venkova.

3. Podpora a rozvoj agroturistiky
Budeme podporovat rozvoj agroturistiky v návaznosti na rozvoj rodinných farem s možností využití finančních zdrojů s fondů EU ve vhodných oblastech regionu. 

4. Využití vojenského prostoru Libavá
Budeme iniciovat aktivity související s využitím situace Vojenského prostoru Libavá a jeho obslužného zázemí.

5. Internet pro občany
Budeme dále podporovat zpřístupnění telekomunikačních technologií všem skupinám obyvatelstva a prosazovat elektronickou gramotnost všech věkových skupin.

 

IV. DOPRAVA

1. Dopravní infrastruktura severu Olomouckého kraje
Trojúhelník Olomouc, Prostějov a Přerov tvoří urbanizované jádro kraje dobře dopravně přístupné s koncentrací průmyslu a služeb. Koupěschopnost zde udržuje vyšší tempo investic. Sever Olomouckého kraje v tomto smyslu potřebuje podpořit v záměrech dlouhodobého plánování a postupné realizace projektů, které budou splňovat všechny rozvojové, technické a ekologické podmínky. Podpoříme stavbu obchvatů kolem měst i vesnic.

2. Olomouci chybí i letecké spojení
Podle odborníků by mohlo být účinně využito přerovské letiště a my se s tímto názorem ztotožňujeme.

3. Pěší a cyklistická doprava
Podpoříme rozvoj cykloturistiky a zdravého životního stylu. Budeme prosazovat dobudování cyklistických stezek ve městech a sítě cyklostezek mezi vybranými obcemi pro zvýšení bezpečnosti cyklistů i chodců. Využijeme k tomu i finančních prostředků ze Strukturálních fondů EU určených právě na tuto oblast.

4. Organizace veřejné dopravy, zjednodušení a návaznost jednotlivých sítí
Budeme usilovat o koordinaci dopravní obslužnosti prostřednictvím integrovaného, vzájemně efektivně navazujícího systému. Budeme podporovat omezení jízd kamionů přes víkend a usilovat o plán a podporu koncepce, která bude řešit problém kamiónů, pro které je ČR jen tranzitní zemí – jejich transport železniční dopravou, která bude státem finančně podporována.

 

V. VZDĚLÁVÁNÍ

1. Základní koncepce vzdělávání v kraji
Jestliže chceme vystupovat jako plnohodnotný partner společenství rozvinutých států a abychom obstáli v konkurenci, musíme být schopni vychovávat sebevědomé, vzdělané a tvůrčím způsobem uvažující odborníky v širokém spektru lidských činností. Kvalitní vzdělání na vysoké úrovni chápeme jako významný nástroj ekonomického úspěchu. Proto ke vzdělávání přistupujeme jako k jedné z nejdůležitějších životních investic.

2. Výchova a vzdělávání musí být v centru pozornosti celé společnosti
V rámci rozvoje kraje zvýšíme výdaje na vzdělávání, dokončíme optimalizaci sítě škol a školských zařízení a zlepšíme materiální podmínky výuky na všech úrovních. Je nutné rozšířit nabídku pomaturitního vzdělání například neuniversitním vzděláváním a nejrůznějšími formami bakalářského studia a dále rozšířením možnosti využití moderních informačních a komunikačních technologií ve výuce.

3. Lidské zdroje
Zasadíme se o zlepšení společenského postavení učitele a hodnocení učitelské práce a o posílení důvěry v samostatnost a odpovědnost všech pedagogických pracovníků škol i žáků. Ve všech oblastech výuky budeme důsledně prosazovat výchovu k ekologické zodpovědnosti, rasové toleranci, k úctě k jiným kulturám a k ohleduplnosti k slabším a handicapovaným.

4. Rozvoj spolupráce
Je třeba výrazně prosazovat zvýšení odpovědnosti rodičů, obcí a zřizovatelů za podobu a úroveň výuky, vzdělávání, výchovy a rozšiřování volnočasových aktivit pro mládež všech věkových kategorií.
Budeme usilovat o ještě výraznější propojení aktivit kraje a Univerzity Palackého zejména v oblastech jazykového a celoživotního vzdělávání, kvalitní přípravy budoucích učitelů pro základní a střední školy, využití vědeckovýzkumného potenciálu UP pro zavádění nových technologií a pro společné zapojení do programů spolufinancovaných Evropskou unií.
Zasadíme se o pokračování spolupráce s Moravskou vysokou školou, Vysokou školou logistiky v Přerově a detašovanými pracovišti dalších vysokých škol na území Olomouckého kraje.

 

VI. ZDRAVOTNICTVÍ

1. Koncepce zdravotní péče, preventivní programy
Základem poskytované zdravotní péče musí být její dostupnost a kvalita. S důrazem na výsledky demografických výzkumů a ve spolupráci s odborníky na zdravotní politiku a se zdravotními pojišťovnami v regionu, vytvoříme koncepci rozvoje zdravotní péče v olomouckém kraji na období nejméně 10 let.
Prevence je základem moderní medicíny. Budeme podporovat celokrajské preventivní programy zaměřené na základní rizikové faktory kardiovaskulárních, onkologických i ostatních skupin onemocnění. Zajistíme trvalé a soustavné informativní vzdělávání pro všechny nemocné a budeme se snažit spolupracovat se zdravotními pojišťovnami na bonifikaci pro ty, kteří se aktivně starají o své zdraví.
Zviditelníme a zprůhledníme zdravotní politiku v regionu formou participace odborníků v odborných komisích, setkávání s lékaři i s občany.

2. Optimalizace systému zdravotnických zařízení
Páteří optimální zdravotní péče v olomouckém kraji je Fakultní nemocnice Olomouc (nezisková organizace), která spojuje zdravotní péči, výuku, vědu a výzkum. Krajské nemocnice (Šternberk, Prostějov, Přerov) musí mít jasnou společnou vizi a strategii, kterou bude schvalovat krajské zastupitelstvo. Nedílnou součástí zefektivnění systému je navázání spolupráce mezi Fakultní nemocnicí a ostatními nemocnicemi, kdy jasně stanovíme principy spolupráce, které zabrání odlivu „lukrativních“ pacientů mimo region a naopak zabezpečí dostupnost a adekvátní kvalitu poskytované péče. Tato spolupráce povede k propojení zdravotnických informací mezi poskytovateli zdravotní péče, a tím ke zkvalitnění péče a větší hospodárnosti.
Ambulantní zdravotní péče je nedílnou součástí systému zdravotní péče v kraji. Budeme podporovat rozvoj této sítě, a to hlavně ve spolupráci s odbornými a profesními organizacemi, zachováme a zlepšíme dostupnost zdravotní sítě všem občanům s ohledem na regionální podmínky a podpoříme "malé " praxe v neatraktivních místech regionu. Podpoříme vytvoření systému fungující sítě terenních lékařů (například sdružování ambulantních odborníků s odpovídající technikou).

Nedílnou součástí optimalizace systému je spolupráce s Lékařskou fakultou a celou Universitou Palackého v otázkách výuky, vědy a výzkumu. Na LFUP podpoříme výchovu budoucích lékařů  a podpoříme předatestační přípravu budoucích praktických lékařů formou grantů.

3. Kvalita zdravotní péče
Všechny krajské nemocnice budou akreditovány příslušným akreditačním orgánem (SAK) nejpozději do roku 2010

4. Propojení systému zdravotnických a sociálních zařízení
Koncepci zdravotní péče nelze oddělovat od sociálních služeb. Na základě důkladného rozboru stárnutí a potřeb občanů olomouckého regionu vytvoříme plán poskytování následné zdravotní a sociální péče. Budeme podporovat činnost nadačních, církevních a charitativních zařízení, které stávající systém dotváří a doplňují. Chceme se soustředit také na bydlení tělesně handicapovaných. Budeme se snažit zajistit kvalitní zázemí pro seniory formou vybudování denních stacionářů.

5. Pracovníci ve zdravotnických zařízeních
Základem kvalitní a hospodárné zdravotní péče je lidský potenciál. Chceme stimulovat pracovníky všech zdravotnických profesí ke zvyšování kvalifikace a to hlavně formou stipendií, grantů nebo ekonomických pobídek.
Budeme podporovat vznik zákonů, které umožní lékařům svobodně prodávat své praxe a zlepší jejich ekonomickou stabilitu.

Adekvátní pokrytí celého kraje záchrannou službou je nedílnou součástí zabezpečení zdraví a bezpečí obyvatel.

 

VII. SOCIÁLNÍ POLITIKA A ZAMĚSTNANOST

1. Ucelená koncepce sociálních služeb
Je třeba zajistit dostupnost co nejširšího spektra sociálních služeb pro potřebné občany (na mnoha místech některé segmenty zcela chybí. Sociální služby musí tvořit logický systém, který flexibilně reaguje na měnící se potřebu člověka).
Z dlouhodobého pohledu je zapotřebí transformovat současné domovy pro seniory v souladu se Standardy kvality v sociálních službách do menších zařízení, které mohou pracovat lidsky i ekonomicky. Služba musí jít za potřebným člověkem a nesmí to být naopak – aby se člověk musel stěhovat za službou. Budeme ve větší míře podporovat komunitní plánování v sociálních službách, které přímo v terénu identifikuje potřeby a zároveň navrhuje řešení, navíc na něm participují všechny tři zúčastněné složky – zadavatelé (kraj, obec), poskytovatelé sociálních služeb, ale hlavně také uživatelé sociálních služeb. Je v něm obsažený princip přímé demokracie, který u nás není až tak moc využívaný. Budeme se snažit o maximální podporu těch, kteří jsou schopni přivést do regionu prostředky z fondů EU.

2. Snížení nezaměstnanosti
Olomoucký kraj má doposud třetí nejvyšší nezaměstnanost mezi kraji (po Ústeckém a Moravskoslezském). Nezaměstnanost je potřeba snížit v co nejkratší době, zejména v nejslabších regionech Olomouckého kraje a to s ohledem na jejich specifika a možnosti.  Nezaměstnanost lze řešit jen podporou vzniku nových pracovních míst, ve spolupráci s potenciálními investory a vytvářením vhodných podmínek. Pomůžeme v mnohem větší míře k vytváření pracovních příležitostí v oblasti veřejně prospěšných prací a dosáhneme alespoň sezónního snížení nezaměstnanosti.

3. Podpora neziskového sektoru poskytujícího sociální služby
Nevládní neziskové organizace musí být pro kraj strategickým partnerem v zajišťování sociálních služeb, a to z několika důvodů. Tyto organizace nepracují za účelem dosažení zisku, mají většinou velmi motivovaný personál, často jsou aktivizovány přímo z řad blízkých osob potřebných lidí. Organizace ale mohou fungovat, jen když budou mít systémový přístup ke zdrojům. Chceme být spoluodpovědní za financování služeb, které jsou v regionu potřebné. Není možné to nechat jen na státu!!

4. Spolupráce v sociální oblasti
Důležitá je spolupráce s obcemi v oblasti participace na financování sociálních služeb. Podpoříme rozvoj přednostně tam, kde je obec ochotná spolupracovat a finančně se podílet. Bez aktivní spoluúčasti obcí je fungování sociálních služeb dlouhodobě neudržitelné. Poradní orgány kraje (výbory a komise) musí být mnohem méně politické a mnohem více odborné. Pro kvalitní rozhodování radních a zastupitelů je důležité mít možnost spolehnout se na názory odborníků.

 

VIII. ŽIVOTNÍ PROSTŘEDÍ

1. Účinný systém protipovodňových opatření
Olomoucký kraj patří k regionům, ve kterých napáchaly povodně i jiné přírodní katastrofy nejvíce škody. Přesto zde dosud není vybudován dostatečný systém zabezpečení, který by pomohl minimalizovat ztráty při těchto živelných pohromách. Budeme prosazovat vypracování krizových plánů, včetně pověření řídích článků a konkrétních osob, které ponesou odpovědnost za zvládnutí vzniklých situací.

2. Využití alternativních zdrojů
Stále zvyšující se důraz na na využívání alternativních zdrojů energie je patrný ve všech vyspělých zemích . Budeme podporovat a investičně pobízet aktivity spojené s možností využití těchto zdrojů energie, ekologické projekty a vzdělávání v této oblasti

3. Přísnější systém odpovědnosti firem i občanů za porušování norem a zákonů
Budeme vyžadovat adresnou a vymahatelnou odpovědnost státu, výrobců a každého uživatele za čerpání zdrojů nebo zhoršování kvality prostředí. V případě nutnosti budeme využívat zákonodárné iniciativy kraje v této oblasti.

4. Podpora oblastí se zemědělskou činností
Krajina v Olomouckém regionu je ideálním prostředím pro zemědělství. Jednotliví podnikatelé v tomto oboru však nemají dostatečnou oporu v Olomouckém kraji. Budeme podporovat zejména rozvoj ekologického zemědělství a revitalizaci horských oblastí a oblastí s intenzivní zemědělskou činností. Zemědělská činnost totiž nemá jen funkci produktivní, ale také krajinotvornou a sociální. Dotace do zemědělské výroby postupně změníme v oblastech k tomu vhodných na dotace do krajiny. 

5. Ochrana volné krajiny
Volná krajina je důležitou částí životního prostředí nás všech. Nedovolíme, aby byla ničena neodůvodněnými zásahy - především megalomanskými stavbami skladištních hal a necitlivým umisťováním průmyslových a komerčních zón. Nechceme, aby se z našeho kraje stalo jedno velké překladiště. Zaměstnanost lze zvyšovat i jinými způsoby – například podporou šetrné turistiky, k níž má Olomoucký kraj dobré předpoklady.
Stejně tak jako volná krajina si zaslouží naši ochranu zemědělská půda, která plní funkci jak ekologickou, tak hospodářskou.

6. Stop kanálu Duna-Odra-Labe
Budeme se zasazovat o konečné vyřešení územní rezervy pro kanál Dunaj-Odra-Labe. Zasadíme se o vynětí tohoto záměru ze všech územně-plánovacích dokumentů. 

7. Podpora neziskových organizací věnujících se ochraně životního prostředí
Ochrana životního prostředí se neobejde bez aktivních jedinců, jimž není naše životní prostředí lhostejné. Neziskové organizace na tomto poli zastanou mnoho práce, kterou by jinak musely zajišťovat orgány státu či samosprávy. Budeme proto podporovat smysluplné projekty neziskových organizací, které pomohou zachovávat a zlepšovat stav životního prostředí v Olomouckém kraji a ekologickou gramotnost jeho obyvatel.



IX. KULTURA, SPORT

1. Ochrana historického dědictví a kulturních tradic v kraji
Chceme uchovat památky a památková území, neboť spoluutváří náš současný životní prostor. Současně jsou nedílnou součástí historie kraje a vědomí jeho obyvatel. Budeme rozvíjet programy na podporu památek, podporu starých lidových tradic a vznik tradic nových, a to v oblasti folklóru či jiných uměleckých oblastech.

Podpoříme granty na podporu kulturních akcí a významných projektů i v rámci Evropské unie (např. myšlenku Středoevropského fóra jako platformy pro setkávání se středoevropských národů prostřednictvím výtvarného, filmového, divadelního, tanečního i hudebního umění a multimédií). Skrze grantový systém otevřeme možnost financování menších kulturních akcí (např. tematické profilové filmové, taneční, divadelní přehlídky, židovský festival, Francouzské dny) s větší otevřeností i vůči menším městům.
Podpoříme Moravské divadlo a menší divadla v kraji a Moravskou filharmonii.

2. Volnočasové aktivity občanů
Přejeme si, aby obyvatelé našeho kraje všech generací měli možnost realizace svých zájmů ve volném čase. V souvislosti se stárnutím populace je třeba se zaměřit na rozvoj projektů pro seniory.

Podpoříme projekty, které umožní nové posílení činnosti a spolupráce tradičních spolků, zájmových sdružení a neziskových organizací, které jsou předpokladem pro rozvoj mnohovrstevné místní kultury rozvíjející netradiční aktivity.

Ve sportovních aktivitách je nutno podporovat nejen vrcholové sportovce, ale i organizace, které se věnují masové pohybové aktivitě. Rozvíjení sportovních aktivit je nejen prevence nejrůznějších civilizačních onemocnění, ale i součást boje s kriminalitou a drogovými závislostmi.

 

Pravidla pro připomínkování volebního programu byla: své věcné připomínky jste mohli posílat na adresu eliska.sovova@sancepronaskraj.cz nebo jste mohli napsat do rubriky napište nám. Termín byl do 17.9.2008 tak, aby mohly být Vaše připomínky dále do programu zapracovány.

Vyhledávání

© 2008 Všechna práva vyhrazena.